“Vi kan hjälpa Skånes kommuner att nå socialtjänstens målgrupper”

Nio av tio kommunpolitiker i Skåne ser behov av att samarbeta med civilsamhällets organisationer för att förverkliga intentionerna i den nya socialtjänstlagen. Nästan hälften menar att samverkan med idéburen sektor faktiskt är helt avgörande. Samtidigt saknar två av tre kommuner en fungerande strategi för hur detta ska gå till.
– Den 16 april är vi flera aktörer som bjuder in till en halvdagskonferens för att ändra på det, berättar Annika Weman Widegård, utvecklingsstrateg, Social Innovation Syd.

Den nya socialtjänstlagen och kommande aktivitetskrav innebär inte bara nya regler – de kräver nya arbetssätt. Kommunerna ska arbeta mer förebyggande, nå människor tidigare och skapa vägar till arbete för fler. Det går att göra inom befintliga strukturer. Men det blir både svårare och mindre träffsäkert utan civilsamhällets kompetens och närhet till människor.

Fremia tillsammans med Demoskop har tagit fram undersökningen “Kommunpolitikerna om civilsamhället 2025” som visar att flera kommuner i Skåne ser behovet av och vill utveckla en strategi för hur de kan samverka med civilsamhällets organisationer. Det politiska mandatet finns alltså redan. Frågan är hur det ska omsättas i praktik?

– I Skåne driver vi ett konkret arbete genom Social Innovation Syd – en regional plattform som kommit till på ett idéburen initiativ – där kommuner, myndigheter, civilsamhällesorganisationer och forskare tillsammans utvecklar och testar nya lösningar på samhällsutmaningar, särskilt kopplat till arbetsmarknad och välfärd, berättar Annika Weman Widegård.

Plattformen syfte är att bidra till att gå från enstaka projekt till långsiktiga strukturer för samverkan och lärande. Hittills är nio kommuner i Skåne aktiva i Social Innovation Syd och fler har flaggat för att de vill följa arbetet och andra satsningar på temat för att på så sätt hitta både inspiration och konkreta verktyg till sitt eget arbete. 

– Därför bjuder vi nu in Skånes kommuner till en halvdag på Fridhems folkhögskola, tillsammans med Skånes folkhögskolor i samverkan, Region Skåne och Länsstyrelsen. Då kan vi tillsammans se vilka möten, avtal och samarbeten som kommer att göra skillnad för kommuninvånarna och också ställa de frågor som fortfarande behöver svar, förklarar Annika. 

Dagen kommer att visa på konkreta möjligheter till samverkan med idéburna aktörer utifrån IOP och den nya lagstiftningen om reserverad upphandling, lyfta faktiska exempel på samverkan på regional och lokal nivå och inspirera till nästa steg.

– Det handlar inte om att ersätta offentlig sektors ansvar för välfärden, utan om att använda hela samhällets kapacitet. Civilsamhället möter människor som annars riskerar att inte nås alls. Den styrkan behöver tas tillvara systematiskt, inte bara i tillfälliga satsningar, avslutar Annika.

Lär mer och anmäl dig: Tor den 16/4 – Skåne kraftsamlar för att möta nya socialtjänstlagen och aktivitetskravet


Dagen arrangeras av Social Innovation Syd tillsammans med Skånes folkhögskolor i samverkan, Region Skåne och Länsstyrelsen.

Translate »

Hitta nya samarbeten eller partners!

Nu lanserar vi nya Kompanjoner.se

Nya affärsidéer – Företag som söker kompetens – Samverkan mellan företag
Annonsera helt kostnadsfritt!