Den 16 september samlades drygt tjugo engagerade representanter från den idéburna sektorn, sociala företag och samhällsentreprenörer för nätverksträff hos Gatulaget – Hittarps IK i Helsingborg!
Vi fick inledningsvis höra Kenneth Storvik berätta om Gatulagets fantastiska arbete med att skapa en trygg gemenskap, bryta utanförskap och hjälpa deltagare vidare till studier eller arbete. De senaste åren har de alltmer etablerat företagskontakter för att skapa möjligheter att gemensamt utföra uppdrag inom bland annat grönyteskötsel, röjning och flytt, för att stärka verksamhetens ekonomi och ge spelarna möjlighet att arbeta praktiskt tillsammans. I år har en spelare också kunnat få anställning för grönyteskötsel under säsong och ytterligare en spelare är i praktik.
→ Ta del av powerpoint från Kenneth Storviks presentation
→ Läs gärna mer om Gatulaget: ”I Gatulaget möts fotboll och företagande” eller i DN:s artikel “Här blir fotbollen en väg ur missbruk: ‘Du är aldrig ensam’”
Efter en guidning där vi fick kika in i Hittarps IK:s nybyggda gym ledde Annika Weman Widegård från Social Innovation Syd en workshop där vi tillsammans förberedde höstens kommande kartläggning om idéburen sektors roll och insatser inom aktivitetskravet. Två viktiga frågor stod i centrum runt borden:
1) Konkreta insatser: Hur paketerar och beskriver vi civilsamhällets aktiviteter utifrån kommunernas språk och vokabulär?
2) Det unika mervärdet: Hur vi sätter ord på tryggheten, tilliten, bemötandet och ”mellanrummen” som uppstår i den idéburna sektorn utöver själva aktiviteten i sig?
→ Ta del av dokumentation från gruppernas samtal
Stort tack till alla deltagare för er energi och värdefulla kunskap!
Vill du vara med på kommande nätverksträff inom Social Innovation Syd?
26 november kl. 13:00-16:00 hos det sociala företaget DCL i Malmö

Social Innovation Syd är en regional satsning som främjar samverkan mellan civilsamhället, sociala företag och offentliga aktörer. Målet är att skapa en mer inkluderande arbetsmarknad och ekonomisk trygghet genom nytänkande lösningar och långsiktiga finansieringsmodeller. Läs mer om våra nätverksträffar med fokus på arbetsintegrering →





