Studieresa till Provence – SMILE 2025

Sju entreprenörer från fyra län inom Småland & Öarna reste tillsammans med SMILE-teamet till Provence. Tillsammans delade vi erfarenheter, inspiration och framtidstankar om samverkan, landsbygdsutveckling och hållbart företagande.

Vi alla började vår resa någonstans inom Småland & Öarna – entreprenörer från fyra län och vi i SMILE-teamet som samlades i Nice för att tillsammans resa vidare till den lilla byn Rians i Provence. Där bodde vi på det charmiga Hostellerie de l’Esplanade och möttes av värme, dofter och vyer som tog andan ur oss.

Resan fylldes av möten med människor som kombinerar hållbarhet, entreprenörskap och gemenskap på ett sätt som inspirerar. Första dagen ankom vi till Rians och det var pizzabuffe i samlingslokalen hos Hostellerie de l’Esplanade.

Dag 2 besökte vi Association La Bourguette, som skapat meningsfulla arbetsplatser och boenden för personer med autism – ett starkt exempel på hur socialt entreprenörskap kan förändra liv. Här drevs restaurang, man hade getter och producerade getost, och skapade keramik. Därefter fick vi uppleva hur föreningen Producteurs des Pallières byggt upp ett nätverk av småföretagare – bland annat odlare, förädlare och uppfödare – som samarbetar på landsbygden. Deras gemensamma mötesplats är Bistrot École, en restaurang i en gammal byskola där alla bidrar med sina råvaror och kunskaper – en symbol för levande landsbygd och samverkan i praktiken.

Nästa dag mötte vi odlaren på Plumes et Légumes och fick hjälpa till att plocka tomater som senare blev hemgjord ketchup till försäljning på den lokala marknaden. Därefter träffade vi grisfarmaren La Ferme du Vivant som föder upp de svarta Provencegrisarna i kooperativ form, och besökte Élodie på Truc & Co, som odlar och torkar ekologiska örter till både teer och kryddblandningar. Hos Coline på Savonnerie Colimouss fick vi tova ull runt tvålar – ett samarbete mellan tvålproducenten och en fårfarm som gav både skrubb-effekt och längre hållbarhet.

Dag 4 besökte vi Ferme des Bréguières och fick vi ta del av hur åsnorna inte bara hjälper till att hålla landskapet öppet utan också bär packningen på vandringar – ett exempel på hållbar turism och lokal besöksnäring i praktiken. Sedan vid gården Ferme Faber fick vi se hur jorden brukas med hästkraft för att värna markens hälsa och främja biologisk mångfald. Hans idé var att bruka jorden med energi från sina hästar. Flera vinodlare hade börjat köpa tjänster av honom och i denna tunna jordmån som finns i regionen sliter det så mycket mindre på marken med häst jämfört med (fossilt drivna)  tunga maskiner. Vår fantastiska värdinna Claire som bokat alla besök åt oss överraskade oss här med häst och vagn från Ferme Faber. 

Ett annat inspirerande exempel var restaurangen La Place Bistrot Responsable, där man tagit hållbarhetsarbetet ett steg längre. Här arbetar man inte bara med lokala och ekologiska råvaror, utan även med social hållbarhet – medarbetarna har inflytande över verksamheten, erbjuds goda arbetsvillkor och arbetar tillsammans med en coach för att stärka gemenskap, trivsel och lönsamhet.

När entreprenörerna återvände hem fortsatte SMILE-teamet vidare till Ardèche, där vi besökte Terre & Humanisme, som utvecklar hållbara odlingsmetoder och främjar biologisk mångfald. Vi reste sedan vidare till Marseille och träffade Les SCOP – Frankrikes närmaste motsvarighet till Coompanion – samt arbetskooperativet 1336, där de anställda själva äger produktionsmedlen. Företaget föddes ur en 1336 dagar lång kamp mot Unilever, som ville flytta produktionen till Polen – ett starkt exempel på mod, gemenskap och kraften i samarbete.

Vi reste hem fyllda av inspiration, värme och nya idéer om hur samverkan, lokal förankring och socialt entreprenörskap kan skapa livskraft – både i Provence och hemma i våra egna bygder. Sammanfattningsvis har vi upplevt kooperation i praktiken genom arbetarägda, lokal produktion, värderingsstyrt och långsiktigt ekonomiskt bärkraftig.

Vi har tagit med oss värdefulla insikter och inspiration från resan i Frankrike, detta är några korta citat från deltagarna själva och vad de tar med sig från resan:

Resan bidrog med ny kunskap och inspiration för hur landsbygdsföretag i andra länder arbetar med hållbarhet, samverkan och platsutveckling, där vi fått träffa entreprenörer, eldsjälar och lokala initiativ som kombinerar affärsutveckling med samhällsengagemang och lokal förädling.

”Vi såg hur hela ekosystemet runt en verksamhet kan samverka – offentligt, privat och idéburet – och skapa långsiktiga effekter.”

”Kultur, natur och gemenskap kan vävas in i företagandet – det ger både mening och hållbarhet.”

”Samarbeten mellan flera företag öppnar nya möjligheter – tillsammans kan man både skapa och sälja mer.”

”Vi tar med oss idén om egna produkter, kvalitet och stolthet – och om att göra fler drömmar till verklighet.”

”Lycka och framgång finns i det lilla, i gemenskapen och i att våga hålla det enkelt.”

”Jag åkte hem med känslan av att det finns en stark gemenskap mellan människor som arbetar för ett mänskligare samhälle – oavsett land eller form.”

”Att möta så många småföretagare som öppnade sina dörrar och hjärtan var både rörande och lärorikt.”

”Resan gav värme, hopp, kunskap, inspiration, glädje och stolthet – och påminde om vad livskvalitet egentligen är.”

”Att dela erfarenheter med andra företagare skapade samtal som var djupare, ärligare och mer rörande än vanliga möten.”

”Jag känner tacksamhet och energi – och en vilja att sprida vidare det mänskliga, hållbara och hoppfulla vi upplevt.

Med varmt tack till våra franska värdar, entreprenörerna som deltog, och till våra finansiärer – Europeiska regionala utvecklingsfonden och Tillväxtverket – som gjort denna resa möjlig.

Susanna Holst – Coompanion Jönköpings län | Anna Soltorp – Coompanion Kalmar län | Sofia Mårdh – Coompanion Kronobergs län | Sandra Larsson – Coompanion Gotlands län

För att säkerställa att resan gav största möjliga värde genomfördes en enkel urvalsprocess. Alla intresserade företagare fick skicka in en kort motivering där de beskrev varför de ville följa med, hur utbytet kunde bidra till deras entreprenöriella utveckling och på vilket sätt de planerade att arbeta vidare med erfarenheterna efter resan. Detta gav oss möjlighet att välja en grupp där deltagarna hade tydliga utvecklingsmål och stor potential att omsätta lärdomarna i sina verksamheter och lokala sammanhang.

De entreprenörer inom SMILE-projektet som fick möjlighet att följa med var:

Lista på alla företag, föreningar och platser vi besökte:

SMILE, stärker  företag i Småland & Öarnas landsbygder genom ökad samverkan och organisering. 

SMILE genomförs i samarbete mellan Coompanion- kontoren i Kalmar, Kronoberg, Gotland samt Jönköpings län och  medfinansieras av Europeiska regionala utvecklingsfonden, Region Kalmar län, Region Gotland, Region Kronoberg, Region Jönköpings Län samt Coompanion

Translate »

Hitta nya samarbeten eller partners!

Nu lanserar vi nya Kompanjoner.se

Nya affärsidéer – Företag som söker kompetens – Samverkan mellan företag
Annonsera helt kostnadsfritt!