Fårö

Projektgruppen avser genomföra så kallade lokalekonomiska analyser (LEA) för respektive utvecklingsbolags geografiska avgränsningsområde. Insatsen syftar dels till att undersöka respektive geografis handelsbalans och därigenom stödja utvecklingen av serviceplaner, handlingsplaner och projekt för ökad service och tillväxt, dels bygga kunskap och kompetens på Gotland och inom utvecklingsbolagen om modernt genomförda LEA så att metoden kan nyttjas av fler utvecklingsbolag runt om de gotländska landsbygderna.

I projektet ingår Coompanion Gotland ek för, Heligholm Utveckling AB och Fårö Utveckling AB.

Projektgruppens tes är att genom faktabaserad analys av en bygds lokala handelsbalans, dvs hur det är ställt med in- och utflöde av pengar, skapas förutsättningar för hur det fortsatta lokala utvecklingsarbetet kan och bör utformas. Med LEA som grund kan lokala aktörer dra egna slutsatser kring vilka insatser,
åtgärder, samarbeten, processer och kunskaper som behövs för att behålla och utveckla befintlig och ny service med mera i och för lokalsamhället.

Projektledare: Anders Ahlin, Coompanion Gotland
Samarbetsparter: Frans Brozén, Fårö Utveckling AB samt Tryggve Berling, Heligholm Utveckling AB.
Projektet pågår t.o.m: 2025-12-31

Läs här för mer information om projektet
Kontakta oss om du har några frågor

logotyper för projektpartners
Translate »

Hitta nya samarbeten eller partners!

Nu lanserar vi nya Kompanjoner.se

Nya affärsidéer – Företag som söker kompetens – Samverkan mellan företag
Annonsera helt kostnadsfritt!