Verksamhetsledare till Coompanion Sverige

Ta plats i en företagsfrämjande och framtidsfokuserad organisation!

Är du Coompanion Sveriges nya verksamhetsledare?

Du är bra på leda processer och gillar att både bygga och underhålla nätverk samt tar ledning för samhandling och utveckling i dessa. Du är strukturerad, håller ordning och gillar att vara digital men trivs också i rum tillsammans med de team du ingår i. Du är bra på att mobilisera och ta tillvara på engagemang. Du vill stärka Coompanion Sveriges varumärke genom att skapa nytta för våra medlemmar.

Coompanions Sverige söker ny verksamhetsledare

Coompanion är den enda företagsrådgivaren för kooperativa företag i Sverige. Vi är övertygade om att kooperativt entreprenörskap och de kooperativa värderingarna bidrar till ett jämlikt, demokratiskt och hållbart samhälle.

Vår uppgift är att främja kooperativt entreprenörskap samt arbeta för lokal och regional utveckling. Genom våra 25 regionala Coompanionorganisationer (våra medlemmar) erbjuder vi kostnadsfri rådgivning och information till dem som vill förverkliga en idé tillsammans.

Coompanion Sverige är serviceorganisation för medlemmarna med ansvar för gemensam kommunikation, samordning, intressepolitik och metodutveckling. På Coompanion Sverige är motsvarande 3 personer anställda.

Vi söker en ledartyp av demokratisk natur, med sinne för innovativa processer och förmåga att skapa engagemang.

Du arbetar i nära dialog med de 25 medlemmarnas verksamhetsledare och övrig personal på styrelsens uppdrag. Du skapar förutsättningar för lärande och kunskapsdelning för medlemmarna.

Du får 120 kollegor att prata med runtom i hela landet! Du kommer att ha många personliga kontakter, både internt och externt. På kansliet samarbetar du med ett flexibelt ledarskap i ett team med tre andra kompetenta personer. Du har verksamhets-, personal- och budgetansvar för kansliet och du planerar och följer upp mål och effekter av verksamheten i samverkan med personal och styrelse.

Du ansvarar för att driva verksamheten mot styrelsens uppsatta strategier och mål, du förstår vikten av omvärldsanalys och är lyhörd för när vi som organisation behöver förhålla oss till förändringar. Du kommer att behöva dra slutsatser för beslut, mål eller metoder som kan tänkas behöva diskuteras eller genomlysas för att vi ska vara i takt med tiden.


Personliga egenskaper

Du har

– stort intresse för utvecklingsfrågor inom entreprenörskap och företagande
– intresse av kooperativa, sociala och idéburna företag.

– förmåga att bygga relationer och god samarbetsförmåga

– ett strategiskt, strukturerat och noggrant arbetssätt

– förmåga att analysera behov och möjligheter.
– god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift.

Du är dessutom bekväm med att hålla presentationer och föredragningar och har ett pedagogiskt angreppssätt. Vi kommer att lägga stor vikt vid personlig lämplighet.

Vill du vara med och bidra till fler demokratiska företag i Sverige och tillsammans med engagerade medarbetare utveckla Coompanion? Då är du varmt välkommen att söka till oss!

Krav för tjänsten

– Du har relevant och validerad utbildning och erfarenhet för jobbet.

– Du har förståelse för demokratiska processer i federationer och andra demokratiskt styrda organisationer.

– Du har vana av att bygga och underhålla strategiska nätverk med många kontaktytor.
– Du har kunskaper om och god förståelse för vikten av kommunikation och varumärkesbygge.

– Du har en förståelse och intresse för kooperation och de kooperativa värderingarna.

Anställningsform

100 % Tillsvidare. Vi tillämpar sex månaders provanställning.

Tillträde

Snarast möjligt, enligt överenskommelse.

Placeringsort

Stockholm

Upplysningar

Rekryteringsinformatör, Marita Öberg-Molin 070-643 43 97

Personalrepresentant, Karin Nilsson 070-918 64 86
Ordförande, Gordon Hahn, 076-878 76 77

Vår webbplats

www.coompanion.se

Välkommen med din ansökan till:

marita.oberg-molin@coompanion.se

Senast 2021-06-18

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Translate »

Hitta nya samarbeten eller partners!

Nu lanserar vi nya Kompanjoner.se

Nya affärsidéer – Företag som söker kompetens – Samverkan mellan företag
Annonsera helt kostnadsfritt!