Speed Up Halland

EN-V-Co-funded-by_BLACK-OUTLINE

— Projektet har stärkt Hallands förmåga att driva den gröna och cirkulära omställningen genom ökad samverkan, kunskapsutveckling och praktisk testning. Genom att ge små och medelstora företag bättre förutsättningar att utveckla och testa hållbara material och affärsmodeller har projektet bidragit till ökad innovationskraft, konkurrenskraft och långsiktig hållbarhet i det halländska näringslivet.

 

Innovationskraft och grön omställning genom hållbara material

Projektets övergripande mål är att genom aktörssamverkan, kunskapsuppbyggnad och tillämpade testmiljöer, bidra till en ökad omställningsförmåga inom ett av Hallands styrkeområden. Detta ska göras genom att skapa möjligheter for näringslivet att utveckla hållbara material och affärsmodeller som ger ett långsiktigt starkt, konkurrenskraftigt och hållbart halländskt näringsliv som verkar på såväl nationella som internationella marknader.

Genom att bidra till bättre förutsättningar för grön omställning får den innovationskraft och framåtanda som blivit lidande under pandemin en återhämtning

Små och medelstora företag i Halland ska få ökade kunskaper och möjlighet att utveckla samt testa hållbara och cirkulära material för att öka takten på innovation inom hållbar/cirkulär omställning. Förutsättningarna för att gå från strategi till praktiskt genomförande ska testats och etablerats. En sammanhållande struktur för samverkan och en kunskapsuppbyggnad kring förutsättningarna för arbetet med hållbara material mellan de aktörer som verkar inom det företags- och innovationsstödjande systemet ska finnas på plats. I denna struktur ingår även en projektarena som syftar till att samverka kring möjligheter i konkreta projektinitiativ och därmed öka innovationskapaciteten hos det Halländska näringslivet med fokus inom hållbara material.

Projektets fokus:

  1. Att tydligt ha bidragit till kommunikationen kring smart specialisering inom hållbara material for att skapa fokus på den nya satsningen.
  2. Utvecklat format för en samverkansarena, kartlagt andra associerade parter och testmiljöer inom och utanför regionen.
  3. Identifierat att antal företag ur projektets målgrupp för behovsinventering, samt genomfört minst 15 piloter i den tillämpade testbädden. Ambitionen är att minst hälften av dessa ska vara företag som har kvinnor eller personer med utländsk härkomst i ägar- eller ledarfunktioner.
  4. Arbetat fram metodik där stödaktorer samverkar för att stödja företag från idé till implementering, vilket innefattar affärsutvecklingsstöd samt tillämpat innovationsstöd.
  5. Genomfört kunskapshöjande aktiviteter och evenemang för projektets målgrupper
  6. Vid projektets slut ha initierat projekt, sprungna ur samverkansarenan, som tillsammans bygger stommen för en projektarena.
  7. Under projektet ska vi ta tagit fram en modell (utvecklad från befintliga modeller) hur de engagerade företagen kan förflytta sig i ambitionen med hållbara material specifikt kopplat till minskad klimatpåverkan och bidrag till en cirkulär ekonomi. Modellens syfte är att mäta hela företagets cirkularitet dvs. företagets resurseffektivitet, hållbarhet, miljöpåverkan och hur långt man kommit i omställningen mot en helt cirkulär modell.
Translate »

Hitta nya samarbeten eller partners!

Nu lanserar vi nya Kompanjoner.se

Nya affärsidéer – Företag som söker kompetens – Samverkan mellan företag
Annonsera helt kostnadsfritt!